Test vztahu. Jak poznat dobrý vztah a pracovat na něm?

seznamka Brno potkejse vztah

Jak zhodnotit Váš vztah.

 

Máte se vztahy jiné zkušenosti, než jak se popisují v pohádkách? Nebo jste se políbili, zlo bylo přemoženo, a teď už jen budete žít ve šťastném vztahu?

Jednou večer jsem si zoufal z pomyšlení, že bych nikdy nemusel potkat úžasnou ženu svého života. Nebo hůře, že jsem ji potkal, ale ztratil. A potom jsem pochopil, že se strašně pletu.

Život je něco jako škola. Dává nám lekce a my pokračujeme z první třídy do deváté. Každý, koho v životě potkám, je pro mě lekcí. A jak postupuji do vyšších tříd, dostávám složitější lekce, ale také odměny pro starší žáky. To, jak žiji, přesně odpovídá třídě, ve které se nacházím.

Posaďte začínajícího řidiče do formule. Jsou tři možné výsledky: 1) vůbec ji nerozjede, 2) nabourá se v první zatáčce, 3) bude mít z jízdy stres a zdaleka nepozná a nevyužije úžasné vlastnosti tohoto vozu. Je proto dobré se zpočátku učit řídit jednodušší auta. Jsou pomalejší, nabízí méně funkcí, ale řidiči odpustí více chyb.

Stejné to je se vztahy. Nemohu ocenit někoho s kvalitami formule, pokud umím řídit jen škodovku. Pokud bych jej měl vedle sebe, ani bych jeho úžasné vlastnosti nepoznal. Například bych chtěl někoho podnikavého, pozorného a společenského, ale sám bych byl pasivní, vůbec bych tyto vysněné vlastnosti neocenil. Spíše by mne začaly štvát.

Ale mohu se učit řídit svůj život a své vztahy. Poznávat, co je pro mě důležité, jak dávat najevo, co skutečně cítím. Potom budu umět každý vztah žít více naplno. A jedině potom vedle sebe mohu mít člověka – formuli, se kterým prožiji pohádkový život. Nebo mohu poznat, že jej už vedle sebe mám.

Nyní jsem ve škole vztahů. Každý vztah mě může naučit další lekci, a proto za něj jsem vděčný. S každou lekcí mohu poznat kvality toho druhého a zjistit, zda je pro mne formulí. Nebo se mohu rozhodnout, že jsem postoupil na další úroveň, a chci k sobě někoho jiného.

Jak poznat, zda k sobě patříme a jak to řešit?

Následující test, převzatý od  Ph.D. Gunther Vám poskytne přehled o Vašem vztahu v sedmi důležitých oblastech. Nebo Vám dá inspiraci, jak své vztahy zlepšovat.

Větší práce na vztahu Vás čeká na akci Potkejse! Akce pro nezadané funguje trošku jako seznamka, kde zábavně poznáte, kteří lidé Vám více vyhovují. Akce pro páry mají umožnit lidem v páru odpočinek, objevení dalších kvalit toho druhého a prohloubit vztah. Oba typy akcí Vám pomohou zvládnout Vaše lekce řízení.

 

Test 7 oblastí harmonického partnerství

Test je rozdělen do sedmi oblastí. Zjistěte, která oblast je ve Vašem vztahu v pořádku a která by si zasloužila Vaši péči. Odpovídáte za sebe, jak se ve vztahu cítíte. Váš partner to však může vidět jinak a jeho odpovědi Vás mohou překvapit. Udělejte si tedy společně chvíli a pobavte se o  tom, co byste chtěli na Vašem vztahu zlepšit.

Pokud partnera nyní nemáte, vzpomeňte si na Vaše předchozí vztahy a zamyslete se nad tím, co byste chtěli příště změnit.

1. Jak hravý a veselý je Váš vztah?

Smějete se s partnerem často? Smích posiluje naše fyzické i emocionální zdraví, zpomaluje stárnutí, propojuje lidi, pomáhá překonávat překážky. Společné veselé chvíle ukazují, jak jste spolu rádi. S člověkem, se kterým se cítíte dobře, se budete v životě smát.

Když si spolu partneři umí hrát, cítí se sobě navzájem blíže. Vztah je hravý, když spolu děláte věci, které Vás oba baví. Děláte je ve chvílích, kdy je dělat chcete, bez starostí a bez obav. 

Jak hravý a veselý je Váš vztah?

Celkem máte v oblasti společné zábavy a hry bodů

2. Jak sdílíte své sny?

Vaše sny jsou velice intimní záležitost. Sdílením snů ukazujete, jak se dokážete vůči partnerovi otevřít. Také dáváte najevo, do jaké míry je Váš partner součástí Vašich snů.

Bavíte se o představách společné budoucnosti? Snění a plánování Vás může natěšit na život v tomto partnerství. Lépe Vám ukáže, zda máte společné představy budoucnosti: počet dětí, místo pro život, přátele, volný čas, … .

Ale i sdílení méně podstatných věcí je důležité. Například při povídání o filmech a knížkách se navzájem poznáváte.

Do jaké míry jste schopní spolu sdílet vaše sny?

Celkem máte v oblasti sdílení snů a vizí bodů

3. Jakou máte důvěru?

Důvěra je jednou z nejdůležitějších součástí zdravého vztahu. Když víte, že můžete říct cokoli a Váš protějšek to přijme, máte pocit většího bezpečí. S vyšší důvěrou jste lépe připraveni na to, že ať se stane cokoli, můžete to řešit včas.

Je Váš partner prvním člověkem, za kterým jdete se svými nejvnitřnějšími obavami a touhami? Můžete se svému partnerovi otevřít se svými nejniternějšími pocity, myšlenkami, obavami a touhami? A to bez obav a strachu? S důvěrou, že Vás pochopí, vyslechne a se soucitem bude reagovat? Dokážete odložit své obranu a útok, nebo žijete s pocitem ohrožení?

Jaká míra důvěry je ve Vašem vztahu?

Celkem máte v oblasti důvěry bodů

4. Jak spolupracujete?

Každý pár musí spolupracovat na vedení společných prací: domácnosti, vydělávání peněz, zařizování věcí, případně na výchově dětí. Do jaké míry jste spokojení s rozdělením Vašich povinností? Jakou máte důvěru, že každý uděláte svou část?

Některé páry si systematicky rozdělí činnosti, jiné je rozdělují spíše spontánně, podle momentálních schopností. Pokud týmová práce funguje, uděláte mnohem více věcí a máte z nich větší radost.

Jak si na tom stojíte s týmovou prací?

 

Celkem máte v oblasti spolupráce bodů

5. Jak řešíte spory?

Debaty a argumentování je oblast, která může do partnerství přinést neshody a stres.  Aby jste vyšli ze svých konfliktů co nejlépe, je dobré umět hledat řešení, které vyhovuje oběma.

Některé postoje  mohou být pro toho druhého nelogické, protože každý vnímáte svět jinak. Pokud s partnerem dokážete nesouhlasit s porozuměním a respektem a naslouchat jeho stanoviskům, máte velkou šanci úspěšně řešit své konflikty. Pokud dokážete partnerovi sdělovat své vlastní stanovisko beze strachu, dáváte mu dar toho, aby Vás mohl poznat. Otevřenost k rozdílným názorům Vás může obohatit o názor toho druhého.

Jak dokážete řešit své konflikty?

 

Celkem máte v oblasti úspěšných debat a řešení bodů

6. Jak sytíte potřeby svého partnera?

V každém člověku se projevuje i imaginární osoba jeho dítěte. Je to křehká bytost, která potřebuje dosytit vše, co jí nedali rodiče: lásku, bezpečí, pozornost. Se svým partnerem získáváte i toto dítě v něm.

V partnerství vyplouvají napovrch i stránky této dětské osobnosti. Jak berete tuto součást svého partnera? Jak jste spokojeni s tím, jak se tato jeho součást projevuje ve Vašem vztahu?

Celkem máte v oblasti domaminkovávání Vašeho partnerra bodů

7. Jak sytí partner Vaše nenaplněné potřeby?

Tato otázka je doplňkem té předcházející. Pokud Vám v dětství chyběla podpora rodičů, projevy lásky, důvěry, nebo bezpečí, budete je asi více potřebovat od někoho Vám blízkého.

Váš partner Vám může dávat vše potřebné, ale také může nevědomky otevírat Vaše rány z dětství. Jeho reakce Vás může činit spokojenými, nebo ještě více zraňovat. Vaše pocity budou časem sílit a přejdou od tolerance k obraně, nebo k útoku. Lepší je hledat řešení co nejdříve.

Jak se partner staví k Vašim potřebám? 

 

Celkem máte v oblasti domaminkovávání Vaším partnerem bodů

Test má větší význam, pokud Vám pomůže k zamyšlení, uvědomění si svých pocitů a hledání řešení. Co chcete změnit? Co se potřebujete naučit? Jak tyto oblasti zlepšit? Napište nám své zkušenosti a přání.

Když zvládnete jednu životní lekci, získáte za to odměnu a novou lekci, kterou budete pokračovat. Stojí to za to.

 

KTEROU OBLAST BYSTE CHTĚLI PODROBNĚJI ROZEBRAT V JINÉM ČLÁNKU?

Potkejse! je zaměřené na zlepšení partnerského vztahu a na nalezení partnera pro Váš život. Na akci pro nezadané se potkáte s lidmi, kteří hledají partnera a chtějí vybudovat kvalitní vztah. Na akcích pro páry můžete oživit Váš vztah a lépe se poznat. 

Pošlete nám zprávu