Jak vzniká láska

seznamka Brno potkejse láska

Jak vzniká láska? Dříve se lidé učili uměním lásky. Jak vzbudit zájem, chtíč a snad i lásku. To bylo jejich praktické využití bez jejich znalosti. Dnes objevujeme, jak s lidskými city souvisí hormony v našem těle. Získáváme o nich znalosti, ale praktické využití pokulhává.

Spojme oba směry dohromady. Podívejme se, jak ovlivňují hormony lidské city a jakým způsobem můžeme ovlivnit jejich tvorbu našimi činy. Je pak na Vás, jak tyto poznatky využijete v životě. 

Co se děje, když se zamilujeme

Na základě přítomnosti hormonů v těle můžeme lásku rozdělit do tří kategorií:

 

seznamka Brno, chtíč, zamilovanost, láska

Nápoj chtíče = estrogen a testosteron

Chtíč je cit, kdy Vás někdo sexuálně přitahuje. Ve vztahu může být chtíč prvním projevem zájmu o toho druhého. 

seznamka Brno chtíč

Chtíč je namíchán mužským hormonem testosteronem a ženským hormonem estrogenem. Víte, proč je u žen libido více ovlivněno pocitem bezpečí a u mužů úspěšným zdoláváním překážek?

Estrogen je ženský hormon, ale mají jej (poslední dobou ve větší míře) i muži.

Je to hormon pohody, něžnosti a jemnosti. Lze je přirovnat k myšlence na prince na bílém koni.

Působte na ženu pocitem, že umíte zajistit bezpečí, pohodu a spokojenost. Zvýšíte tím její hladinu estrogenu a máte větší šance na její touhu po Vás.

Nedostatek estrogenu (tedy i bezpečí a pohody) u žen způsobuje naopak podrážděnost.

Testosteron způsobuje chuť na sex, dodává dravost, schopnost více riskovat. Ve větší míře jej mají muži. Způsobuje chuť  dobýt samičku, či samce.

Hladinu testosteronu zvyšuje aktivní životospráva, ale i pocit vítězství.

Pokud tedy chcete svést muže, dejte mu pocit, že je úžasný. Zvýšíte v něm hladinu testosteronu a tím i chuť Vás získat.

Muži se stálou partnerkou mají menší množství testosteronu. Umožňuje jim to být ve vztahu jemnější.

Přitažlivost, nápoj zamilovanosti = dopamin a serotonin

Zamilovanost může vzejít z touhy, ale i naopak. První měsíce zamilovanosti zvládnete méně spát a jíst a myslíte mnohem více na svého miláčka. V této fázi vztahu se projevují hlavně dopamin a serotonin a není zde velký rozdíl mezi muži a ženami.
seznamka Brno zamilovanost

Dopamin se produkuje, když děláme věci, které nám dělají radost. Patří sem i společné chvíle s člověkem, se kterým nám je dobře. Dopamin nám způsobí nával energie a euforie, díky němu se nám věci i lidé zdají okouzlující. Snižuje také potřebu spánku a jídla, takže se můžeme zamilovat tak, že z lásky nemůžeme spát, ani jíst. Jeho vliv je podobný kokainu a také po něm můžete mít odvykací absťák.

Serotonin je hormon štěstí. Při zamilovanosti ale jeho hladina klesá, takže by se mohlo zdát, že člověk ztrácí své vlastní štěstí. Nízká hladina serotoninu souvisí i s obsesivní poruchou chování. Dopady jsou takové, že zamilovaný člověk je nekompromisně nutkán být se svým miláčkem a bez něj zažívá pocity zoufalství.
Funguje nám tady pojistka. Na hraní zamilovanosti nemůžeme mít dostatek energie. S tím druhým je nám natolik dobře, že i přes sníženou hladinu serotoninu s ním chceme být. Své osobní štěstí dáváme stranou (nízká hladina serotoninu) a místo něj máme společnou radost (vysoká hladina dopaminu).

Pokud tedy dokážete stále najít společné činnosti, při kterých se budete cítit krásně, můžete mít recept na dlouhou zamilovanost.

Oddanost, nápoj lásky = oxytocin a vasopressin

Touha a přitažlivost jsou spíše romantickou záležitostí. Oddanost je cit, který je stálejší a vzniká mezi přáteli, rodiči a dětmi, mezi partnery a komunitou lidí.

seznamka Brno, láska

Oxytocin je hormon lásky. Je to vývojově velmi starý hormon a pravděpodobně pomohl přežití živočišných druhů, protože zajistil soudržnost skupin a matky k dětem. Bývá produkován při hlazení, mazlení, milování, během porodu. Pomáhá navázat silné pouto matky k dítěti a stejně tak pouto mezi partnery. Mají jej muži i ženy, ale pracuje u nich rozdílně.

U žen se při milování produkuje oxytocin a po vyvrcholení zůstává jeho hladina vysoká. 

Ženy proto chtějí po sexu více blízkosti s partnerem. Sex a mazlení posilují jejich lásku a navázání na partnera. 

U mužů mazlení také zvyšuje hladinu oxytocinu. Při vyvrcholení však dojde k vyplavení testosteronu, který  utlumí funkci oxytocinu. Tím se jeho účinek vytrácí. Testosteron je spíše motivací k nějaké akci, proto se muži po sexu chtějí věnovat něčemu jinému a sex pro ně není nástrojem k navázání citového pouta.

Vasopressin, podobně jako oxytocin, je hormon na vázání vztahů. Vyskytuje se také u obou pohlaví. Jedná se o vývojově starší hormon než oxytocin a možná zajišťoval přežití lidí při obraně před nebezpečím. Je spojován s náležitostí ke skupině a investováním do ní. 

Výzkumy dokládají, že ženy nemohou navázat dlouhodobý vztah bez oxytocinu. Muži pro navázání dlouhodobého vztahu ale potřebují vasopressin. Jednoduše řečeno, ženy pro dlouhodobý vztah potřebují blízkost a muži potřebují sounáležitost.

Závěr

Jak tedy může vypadat vývoj vztahu z hlediska hormonů?

 

Ženy, pokud se Vám líbí nějaký muž, dodejte mu pocit úspěchu, akčnosti, důležitosti. Zvýšíte tím jeho hladinu testosteronu a tím i touhu po Vás.

Muži, pokud se Vám líbí nějaká žena, dodejte jí pocit bezpečí, pohody a spokojenosti. Zvýšíte tím její hladinu estrogenu, a tím i touhu po Vás.

Ženy i muži, můžete spolu prožívat radost, krásné a šťastné chvíle, a tím si budovat svou zamilovanost. V tomto stavu jste pak schopni zvládnou mnohem víc, a to je (nejen) do začátku vztahu potřeba.

Ženy, pokud chcete, aby s Vámi muž navázal dlouhodobý vztah, dejte mu čas na to, aby projevil svůj závazek. Tím u něj vzroste hladina vasopressinu.

Je tady vidět souvislost třeba s tím, že muž dříve platil v restauracích za ženu, nebo jí jinak dával najevo, že je pro něj vzácná.

Muži, ženy budují bližší vztah něžnostmi více, než my. Pokud chcete mít se ženou dlouhodobý vztah, dopřávejte si spolu milování a mazlení. Její hladina oxytocinu tím vzroste a žena k Vám bude mít blíže.

Možná proto jsou také dcery více hlídané, než synové.

Naopak sex u mužů nevede k tak silnému sblížení, tak u žen.

Naopak u ženy nevede k tak silnému sblížení, když daruje milému auto.

Zkuste pracovat se svými vztahy a poznejte se! Pořádáme akce pro zážitkové hledání vztahu a akce pro prožívání si společných chvil pro páry.

Upozornění

Znalost, jak  fungují hormony, můžeme vidět v různých tradicích a pohádkách. Například princ musí ukázat, že si princezny cení natolik, že kvůli ní půjde i do smrtelného nebezpečí. Investovat tak do ní svůj čas, úsilí a život. Pomocí vasopressinu k ní navázal vztah a teprve potom mohl princeznu získat. 

Hormony a jejich vliv na lidské emoce jsou mnohem komplexnější. Do lidského chování se navíc míchají i zranění a nenaplněné potřeby z dětství a z celého života. Proto nemusí vždy fungovat tak jednoduše, jak je to výše popsáno.

Důležité je vědět co chceme, a vzít si zodpovědnost za to, co s tím uděláme. Učit se to patří také do školy vztahů. Přetrhávání vztahů bolí i proto, že si člověk vytvoří závislost na svém hormonálním koktejlu. A odvykání svůj čas vždy zabere.

Jak zapracovaly hormony ve Vašich životech?

Pošlete nám zprávu